Tak jak zmieniamy zawartość koszyka z zabawkami dla dzieci – tak samo ciągle zmienienia się nasz „Kreatywny segregator”. Wszystko po to, aby Igorek chętnie po niego sięgał.
Potrzebujemy:
1. Mały segregator. Wybrałam segregator formatu A5 – wielkość idealna do obracania dla małych rączek. Obcięłam/zaokrągliłam rogi segregatora (często są ostre – więc polecam małe cięcie rogów),
2. Folie przeźroczyste, wielkość stosowna do formatu segregatora,
3. Kartki kolorowe. Wybrałam format A4, który składam na pół, aby „strona była bardziej sztywna i drugą stronę też można ewentualnie wykorzystać.
4. Masę mocującą (rodzaj rozciągliwej gumy za pomocą której, przyklejam zdjęcia, obrazki, wycinanki do kartki). Jest to bardzo praktyczne, nie bawimy się z klejem, który niszczy nam obrazek, który chcemy użyć później oraz masa jest wielokrotnego użytku).
5. Marker do opisywania obrazków, zdjęć.
6. … i najważniejszy element – obrazy, tematy, wycinanki, zdjęcia, własne rysunki – wszystko to, co chcemy pokazać dla dziecka. Ja posiłkuję się zdjęciami które robię dla Igorka, pomocami logopedycznymi, wycinankami z gazetek reklamowych.
Poniżej wymieniam pomoce logopedyczne, które trafiają u nas do folii:
– „Moje Pierwsze Słowa” Agnieszka Fabisiak-Majcher, Elżbieta Ławczys, Wydawnictwo WIR. (więcej znajdziesz TU),
– Zeszyty z pakietu „Kocham Czytać” Jagoda Cieszyńska, Wydawnictwo Edukacyjne,
– „Od obrazka do słowa” Hanna Rodak, Danuta Nawrocka,Wydawnictwo WSiP (więcej znajdziesz TU),
– Moje sylabki – wczesna nauka czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną. Zestaw 1, Agnieszka Fabisiak-Majcher, Elżbieta Szmuc, Wydawnictwo WIR.
Staram się uzupełniać folie sukcesywnie – wypinam co Igorek opanował i dodaję coś nowego. Na początek zdjęcia najbliższych osób z podpisami MAMA, TATA, czynności Igorka (je, śpi, stoi, kąpie się), przedmioty z otoczenia, zwierzątka i to jak mówią: MU, IHA, BE, KO KO …
Siadamy razem z Igorkiem i wspólnie oglądamy nasz Album – Kreatywny Segregator :). Czasami mnie Igorek zaskakuje swoimi upodobaniami – właśnie idę narysować pałki tataraku w stawie ….i bach w folię 🙂 – ale jak to podpisać …może PE ?
Zachęcamy do zredagowania własnego kreatywnego segregatora.
Do kolejnego napisania!
Mama Igorka
Zapraszamy do naszych postów:
U nas segregator prawie każdego dnia idzie w ruch – polecamy i pozdrawiamy 🙂
Igor! Muszę koniecznie zlecić mamie zrobienie takiego super segregatora! Super pomysł! Pozdrawiam serdecznie 🙂